Boli ste na film Sviňa?

Autor: Tomáš Karľa | 28.2.2020 o 16:27 | Karma článku: 2,51 | Prečítané:  888x

Film Sviňa má mohutný úspech. Až nečakane mohutný. Dokonca prekonal aj niektoré zahraničné filmy. Videli ste ho aj vy? Aký dojem vo Vás zanechal?                                                      

Už nejaký ten týždeň v slovenských kinách beží film Mariany Čengel Solčanskej, Rudolfa Biermanna Sviňa natočený na motívy knihy Arpáda Soltesza. Potešujúce je, že ma úspech aj v mestách ako Topoľčany a Snina (mestách, kde je veľa voličov Smeru a ĽSNS). V Topoľčanoch bol 4-krát po sebe vypredaný. V Snine bol síce vypredaný len dvakrát, ale ani pri treťom premietaní (kde som sa zúčastnil aj ja) kino rozhodne nezívalo prázdnotou.

Čo vo filme nenájdete:

Ako ste čakali, rozhodne tam nenájdete presné vyobrazenie reality. Autori sa ani netaja, že ide o fiktívny príbeh. Sú tam síce odkazy na kauzy, ktoré sa veľmi podobajú na tie skutočné, je tam mladý investigatívny novinár so svojou priateľkou, mafián s kontaktmi na politikov. Ale spomínané kauzy neprebiehajú tak, ako to poznáte z médií a spomínaný novinár sa začne Wagnerom zaoberať pre úplne niečo iné ako ekonomické kauzy (aj keď neskôr prídu na radu aj  tie).

Hlavne klady filmu:

Tak predovšetkým uvidíte, ako môže vyzerať vysoká politika prepojená s mafiou – premiér spolupracuje s mafiánom Lolom Wagnerom a taktiež urobí asistentku z bývalej spolupracovníčky mafie. Čiže je to akousi sondou do sveta mocných, ktorí sa spreneverili svojím úlohám. Nechýbajú kvalitné herecké výkony, nebudete mať problém stotožniť sa s jednotlivými postavami. Preto film môže plniť aj všeobecnovzdelávaciu úlohu. Ľudia začnú viac sledovať verejné dianie vďaka čomu sa môže aspoň trochu obmedziť korupcia a pod. nežiaduce javy.

To či film splnil svoju funkciu sa dozvieme už zajtra!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Pilotné testovanie prekonalo očakávania, hovorí Matovič

Denný počet nových nakazených prekonal hranicu tritisíc.

Arcu žaluje už vyše 1200 veriteľov, vymáhajú milióny eur

Na súde sa množia žaloby a skupina stále nezverejnila účtovné výkazy.


Už ste čítali?